Bankowa Strefa

Oferty banków online

Kredyty dla firm

Kredyt gotówkowy – to musisz wiedzieć

Kredyt gotówkowym myślisz o jego zaciągnięciu? W takim razie powinieneś zdać sobie sprawę z kilku kwestii, o których warto wiedzieć przed jego zaciągnięciem.

Po pierwsze kredyt gotówkowy udzielany jest przez instytucje finansowe na dowolny cel konsumpcyjny. Podstawową cechą kredytu gotówkowego jest fakt, że bank udziela nam pożyczki pod postacią środków pieniężnych, przy czym mogą być one wypłacane zarówno w sposób fizyczny, jak i poprzez przekazanie ich na rachunek bankowy. Jakie są zalety kredytu gotówkowego? Pośród nich znajduje się między innymi jego uniwersalny charakter – nie musimy informować kredytodawcy o tym, w jakim celu zaciągamy kredyt i na co zostaną spożytkowane pożyczone pieniądze. Stosunkowo prosty jest też proces sprawdzania naszej zdolności kredytowej. Decyzja dotycząca przyznania lub odmowy jest dość szybka, bardzo często kredyt gotówkowy nie wymaga też zabezpieczenia, choć czasami niektóre banki wymagają żyranta. Zdecydowanie jest to też rodzaj kredytu, który oferuje każdy bank, stąd duża oferta tego rodzaju kredytów na rynku. Chętni mogą również uzyskać kredyt gotówkowy całkowicie przez internet.

Co należy do wad tego rodzaju kredytu? Przede wszystkim dość wysoki koszt tego rodzaju pożyczki, pośród kosztów znajduje się między innymi prowizja oraz wysokie oprocentowanie kredytu. Z kolei kwota, którą możemy pożyczyć jest dość niska. Kredytobiorcy zaciągają tego rodzaju kredyt jednak w określonym celu, o który bank nas nie pyta. Co dla wielu osób stanowi jego ogromną zaletę. Możemy wyróżnić dwa rodzaje kredytów gotówkowych: konsumencki, który możemy przeznaczyć na dowolny cel oraz kredyt konsolidacyjny. Kredyt możemy uzyskać zarówno w złotówkach, jak i w obcej walucie. Co powinniśmy wiedzieć o umowie kredytu gotówkowego? Przede wszystkim to, że stronami, które zawierają umowę o kredyt są kredytodawca czyli bank oraz kredytobiorca czyli konsument. Umowa taka zawarta jest pomiędzy stronami i informuje o celu kredytu, jeśli ten jest wskazany oraz jego kwocie. Zawiera też całkowitą kwotę kredytu. W dalszej części zawiera też informacje o tym, kiedy i w jaki sposób przekazane zostaną środki pieniężne. Można wskazać numer rachunku kredytobiorcy, na które skierowane zostaną pieniądze lub dokonać wypłaty w kasie banku. Umowa musi zawierać również informacje o RRSO. Sama procedura zaciągnięcia kredytu jest stosunkowo prosta, bowiem sprowadza się zazwyczaj do wypełnienia wniosku i podania naszych danych informacji na temat wysokości zarobków oraz informacji o ewentualnym zadłużeniu. A co z kosztami? Pamiętajmy, że obok prowizji na koszty składają się też inne opłaty związane z kredytem. Prowizja zazwyczaj pobierana jest jednorazowo w dniu wypłaty kredytu z kwoty kredytu. Z kolei w skład oprocentowania wchodzi marża banku i zmienna stawka bazowa. A co z planem spłaty kredytu? Plan spłaty kredytu nazywany inaczej harmonogramem określa kwotę wszystkich rat oraz termin ich spłaty w okresie trwania umowy. Harmonogram załączony jest do umowy o kredyt gotówkowy i nie wymaga odpisu żadnej ze stron. Spłata kredytu następuje w ratach miesięcznych, a na jej wysokość składają się odsetki i kapitał. Podczas regulowania zobowiązań pierwszeństwo mają odsetki, a dopiero po ich spłaceniu bank dokona pomniejszenia kwoty kredytu o wysokość wpłacanej raty. Jeśli nie będziemy spłacać rat w terminie grożą nam konsekwencje. W pierwszej kolejności bank wezwie nas do zapłaty, a następnie przekształci niezapłaconą kwotę w należność przeterminowaną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.