Bankowa Strefa

Oferty banków online

Kredyty gotówkowe

Czym są kredyty gotówkowe

Kredyty gotówkowe są dla każdego kto ma jakieś stałe źródło dochodu dające mu zdolność kredytową, oraz nie jest już zbytnio zadłużony. Istnieje wiele alternatyw dla tej formy finansowania dodatkowych wydatków konsumpcyjnych, takich jak pożyczki i kredyty celowe. Kredyty gotówkowe charakteryzują się szeroką dostępnością, zazwyczaj nie są tutaj wymagane dodatkowe zaświadczenia i zabezpieczenia w formie zastawu.

Kredyt gotówkowy można uzyskać już w tym samym dniu, w którym postanowiło się go wziąć. Ta cecha może być bardzo korzystna kiedy trafia się jakaś rzadka i krótkookresowa okazja. Dla mniej rozsądnych osób może też okazać się zgubna ze względu na szybką i stosunkowo bezproblemową dostępność pieniędzy, tutaj pod wpływem niezbyt słusznego bodźca w postaci promocji można wziąć kredyt, którego później będzie się żałować, i który później trzeba będzie spłacać.

Kredyt gotówkowy jest stosunkowo drogi, jest najdroższy spośród kredytów. Dzieje się tak ponieważ banki ponoszą wyższe ryzyko niż w przypadku kredytów celowych. Na przykład w kredycie hipotecznym bank wie że odzyska swoje pieniądze tak czy inaczej bo ma zastaw na nieruchomości i jeśli klient przestanie spłacać kredyt, nieruchomość może zostać zlicytowana. Dość podobnie sytuacja wygląda w przypadku kredytu samochodowego gdzie bank jest wpisywany do dowodu rejestracyjnego samochodu. Warto zwrócić uwagę także na to że kredyty gotówkowe są udzielane na niskie kwoty w krótkim okresie czasu. Banki nie mają za bardzo kiedy naliczyć większej kwoty z odsetek co jest kolejnym argumentem za tym aby kredyt gotówkowy był droższy. Jednak dalej jest to kredyt i są tutaj pewne regulacje prawne dzięki czemu oprocentowanie nie może przekroczyć określonej przez Bank Centralny wysokości.

Warto zauważyć tutaj także że kredyty gotówkowe są typowym kredytem konsumpcyjnym co oznacza że pieniądze można przeznaczyć na praktycznie dowolny cel. Ma to swoje zalety ale może mieć także skutki negatywne. Łatwe pieniądze prowadzą do nieprzemyślanych wydatków a te z kolei mogą prowadzić do wejścia w pętlę długów, z której wyjście bywa trudne. Najczęściej kredyty gotówkowe bierze się w przypadku jakiegoś problemu, typu większa awaria i tym podobne. Pieniądze można także przeznaczyć na cele wymagające dłuższego oszczędzania pieniędzy. Bardzo częstym celem kredytów gotówkowych są wakacje zagraniczna. Mogą to także być remonty i różnego rodzaju sprzęt. Ludzie za pozyskane pieniądze często kupują także samochody używane.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.