Bankowa Strefa

Oferty banków online

Lokaty

Bezpieczeństwo lokat bankowych

Lokaty bankowe to jedne z najstarszych propozycji finansowych oferowanych przez róźne instytucje finansowe. Najczęściej jednak tego rodzaju depozyty przyjmowane są przez SKOKi i banki- instytucje, które są jednymi z najbardziej zaufanych i stabilnych jednostek oferujących podobne warianty finansowe.

Kontrola

Lokowanie środków finansowych w bankach stanowią jeden z bezpieczniejszych form deponowania pieniędzy dostępnych na rynku finansowym i taka forma stanowi minimalne ryzyko dla klientów, którzy chcieliby skorzystać z takiej formy oszczędzania. Banki są restrykcyjnie kontrolowane przez państwo, dlatego klienci mogą czuć się bezpieczni w sytuacji, gdy będą zamierzali ulokować pieniądze w tego typu instytucjach finansowych. Większość decyzji, które podejmują banki muszą być zgodne z prawem bankowym, a także ustawami kredytowymi, a więc podlegają ustaleniom odgórnie ustalanym przez organy państwowe. Ważne są również rekomendacje wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego, która stanowi również ważny organ kontroli banków.

Wszelkie spory i reklamacje, które mogą składać klienci w związku z wszelkimi problemami z bankami są bardzo sprawnie rozpatrywane i ujednolicone prawnie co ułatwia cały proces. Rzecznik konsumenta to pierwszy organ, u którego mogą dochodzić swoich praw pokrzywdzeni konsumenci przez banki w powiecie czy mieście. Jeśli chodzi o pozew zbiorowy dochodzenie swoich praw dokonuje się za pośrednictwem UOKiK.

Gwarancje

W szczególnych przypadkach może dojść do upadku SKOKu czy banku choć takie prawdopodobieństwo jest bardzo małe. Wówczas istnieją specjalne zabezpieczenia, które pozwalają na odzyskanie pieniędzy zdeponowanych w tego typu instytucjach finansowych. Tak zwany Bankowy Fundusz Gwarancyjny to swoiste zabezpieczenie, które chroni konsumentów, klientów banków przed ryzykiem upadku instytucji finansowych. Instytucja BFG tworzy rezerwę finansową stworzoną na wypadek upadku jednego z członków tego typu funduszu. Finansowanie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dotyczy banków w formie specjalnych składek, dlatego też chroni to wszystkich klientów w sposób jednakowy i sprawiedliwy. Równowartość stu tysięcy euro to gwarancja przewidziana na każdego klienta niezależnie od liczby posiadanych rachunków w banku. Całość kwoty gwarantowanej dotyczy sumy wszystkich środków, które klienci zdeponowali na lokatach terminowych, RORach, kontach oszczędnościowych i bieżących rachunkach i obejmuje oprócz wkładu poniesionego przez klienta również odsetki.

Bezpieczeństwo ulokowanych środków w bankach gwarantuje państwo i instrumenty, które prawnie regulują to co klienci wpłacają na konta i lokaty. Można więc uznać, że każda osoba, która zechce zaoszczędzić środki w bankach może czuć się bezpiecznie i pewnie. W ten sposób ważne dla klienta powinno być przede wszystkim jak wysokie jest oprocentowanie i czas na jaki zostaną zdeponowane środki finansowe w bankach.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.