czwartek, maj 13, 2021

Auto z kredytem? Czas na reklamację!

Sprzedaż obciążonego kredytem samochodowym pojazdu jest niezgodna z prawem o ile… kredytujący go bank nie wyrazi takiej zgody. Niemniej zdarzają się przypadki, że – nie wiadomo dlaczego – komis nie zwróci uwagi na wpis w dowodzie rejestracyjnym, tudzież… w karcie pojazdu. Co wtedy zrobić? Jak uniknąć spłacania nie swojego kredytu?

Po pierwsze – nie wolno!

Kupując samochód w komisie, zawsze należy zwrócić uwagę na to, czy jest on kredytowany, czy nie. Stosowny zapis znajduje się w karcie pojazdu lub w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jest on wykreślony, to zawsze warto dowiedzieć się, czy owo „wykreślenie”, ma przełożenie w rzeczywistości. Co więcej – jeśli kredytobiorca chce spłacić obciążony w ten sposób samochód, może to zrobić wyłącznie za zgodą banku. Oznacza to, że bank musi znać nie tylko personalia sprzedającego, ale i kupującego.

Po drugie – a jednak!

Jeśli jednak kupujący „przeoczył” ów wpis i podpisał umowę kupna – sprzedaży, to… jest ona nieważna. Co więcej – nowy „właściciel” kredytowanego samochodu, nie będzie mógł go zarejestrować w Urzędzie Miasta pod swoje nazwisko! Oznacza to, że pojazd ten nadal jest własnością banku, co uniemożliwia przeprowadzenie z nim jakichkolwiek czynności prawnych. Co gorsza – procedura dochodzenia swoich racji będzie tu znacznie wydłużona. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy mamy do czynienia z wszechobecną pandemią.

Po trzecie – co trzeba zrobić?

Kredyt samochodowy trzeba – tak czy inaczej – spłacić. Nie da się ukryć, że bank nie musi wcale wyrażać zgody na taką transakcję. Owszem, jeśli kredytobiorca spłacił większość swego zobowiązania i robił to w terminie, to bank prawdopodobnie taką zgodę wyrazi. Zwłaszcza, że nowy właściciel nie będzie musiał inwestować w nowe auto aż tak dużo środków finansowych. Jeśli jednak padło się ofiarą takiego oszustwa (bo inaczej nie da się tego nazwać), to konieczne jest zgłoszenie reklamacji z tytułu ukrytych wad prawnych. Warto wiedzieć, że komisant ma wręcz obowiązek ją przyjąć. Jeśli on tego nie zrobi, to można wszcząć postępowanie sądowe, przy czym będzie ono trwało co najmniej 3 – 6 miesięcy. Oznacza to, że odzyskanie środków z tego tytułu będzie bardzo czasochłonne, choć nie da się ukryć, że taka sprawa jest raczej wygrana.

Podsumowując, kredyt samochodowy to poważne utrudnienie w sprzedaży samochodu. I to niezależnie od tego, jaka suma środków pozostała jeszcze do spłaty. I właśnie dlatego osoby kupujące używany pojazd, powinny zwracać szczególną uwagę na wszystkie zapisy w dokumentacji pojazdu.

piątek, luty 26, 2021

Dlaczego kredyty konsolidacyjne to ciekawa opcja?

Niewątpliwie w wielu przypadkach i różnorodnych okolicznościach kredyty konsolidacyjne mogą się okazać interesującą propozycją. Warto się dokładnie przyjrzeć temu tematowi, ponieważ jest to dosyć specyficzny rodzaj zobowiązania finansowego. Jest on przeznaczony dla osób, które mają długi w bankach i chcą połączyć je w jeden. Dodatkowo niejednokrotnie tym sposobem udaje się także zmodyfikować nieco warunki spłaty zadłużenia. Wszystko zależy tutaj jednak od ustaleń z bankiem oraz od tego, jak prezentują się długi, które aktualnie się spłaca.

Możliwość wprowadzenia zmian do warunków spłaty zadłużeń

Kredyty konsolidacyjne mają nam do zaoferowania spore możliwości. Niejednokrotnie opcja modyfikacji warunków spłaty dotychczasowych zobowiązań może być bardzo atrakcyjnym oraz potrzebnym rozwiązaniem. Ważne jest jednak, aby dogłębnie analizować szczegóły w tym zakresie. Może się bowiem zdarzyć, że zależy nam na obniżeniu comiesięcznych rat. Osiągnięcie tego celu może być dostępne, niemniej jednak często taka operacja wiąże się z wydłużeniem czasu trwania zobowiązania. To z kolei prowadzi do wzrostu kosztów całkowitych długu, ponieważ odsetki naliczane są wraz z upływem czasu. Tego typu mechanizmów należy być świadomym, ponieważ w przeciwnym razie łatwo o nietrafioną decyzję.

Wygodne połączenie kilku długów bankowych w jeden

Z pewnością kredyty konsolidacyjne mogą stanowić również interesującą propozycję ze względu na fakt, że pozwalają one na połączenie kilku długów zaciągniętych w bankach w jeden. To z kolei ma spore znaczenie od strony organizacyjnej. Zamiast spłacać kilka zróżnicowanych rat, spłaca się jedną. Wykonuje się zatem jeden przelew i nie trzeba zapamiętywać kilku oddzielnych kwot wraz z innymi parametrami przelewów. Jest po prostu jeden zestaw danych, który należy wykorzystywać.

Kredyty konsolidacyjne są skierowane do stosunkowo wąskiej grupy osób. Jednocześnie stanowią one swoiste odstępstwo od zasady, że ludzie zadłużeni nie powinni zaciągać kolejnych zobowiązań. Ważne jest jednak to, aby do sprawy podchodzić z rozsądkiem. Trzeba naprawdę wnikliwie prześledzić swój budżet i dostępne oferty, a także rzetelnie przemyśleć je pod kątem własnych potrzeb na podstawie kalkulacji.