piątek, czerwiec 9, 2017

Jak nie brać kredytu gotówkowego – kilka sprawdzonych porad

Może się wydawać, że zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest banalnie proste. Nie do końca tak jest. Wiele osób wciąż popełnia mnóstwo błędów. Niepokojące jest to, że popełniamy ciągle te same. Przez czym się ustrzec?

Uważaj na oprocentowanie!

Czy oprocentowanie może stać się Twoim wrogiem? Oj tak, zwłaszcza wtedy, gdy utrudnia nam ono spłatę rat. W jaki sposób? Zbyt wysokie raty obciążają nasz budżet. Jest to pewna kwota, którą musimy zwrócić do banku wraz w kwotą podstawową. Wiele klientów jest niemal kuszonych atrakcyjną ceną oraz magicznymi banerami „prowizja 0%”. Tak może być w przypadku pożyczek, ale nie kredytów gotówkowych. Jest to zupełnie inne zobowiązanie, które jest zaciągane na dłuższy okres. Według Prawa Bankowego nie powinno być ono wyższe niż 25%. Jeśli nie osiągamy wysokich dochodów to duże oprocentowanie w przenośni może nas zabić. Wpadanie w kolejne długi jest zdecydowanie domeną Polaków.

Jakie wybrać raty?

Raty stałe czy zmienne? Rosnące czy malejące? Często nie potrafimy wybrać między jednym a drugim. Raty stałe są dużo bezpieczniejszą opcją. Raty zmienne wiążą się z ryzykiem inflacji. Aby tego uniknąć powinniśmy postawić na tą pierwszą opcję. Co do samych rat rosnących i malejących to musimy je dobrać według własnych upodobań. Jednak zdecydowanie lepszą opcją są raty malejące. Często przy końcu spłacania kredytu chcemy pewnej swobody jeśli chodzi o pewne zobowiązania. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że znaczna część Polaków decyduje się na raty malejące. Raty rosnące w tym przypadku nie są dobrym rozwiązaniem.

Przeczytaj umowę kredytową

Nie trzeba przypominać jak ważną sprawą jest tutaj umowa kredytowa. Wszystkie warunki w niej zawarte powinny być jasne dla kredytobiorcy. W przypadku pojawiających się pytań można zapytać pracownika banku. Nie zawsze bowiem umowa jest napisana jasno. Nie mniej jednak powinny zostać w niej zawarte wszystkie rzeczy o których powiedział nam pracownik banku w krótkim wstępie. Źródłami nieporozumień w tym przypadku jest niedostateczne zrozumienie umowy. Warto pamiętać, że niekorzystny kredyt przysporzy więcej problemów niż faktu, że będziemy z niego zadowoleni. Kwota jest przelewana w transzach jeśli mówimy tutaj o naprawdę dużych kwotach kredytu. W umowie powinno być także zawarte co się dzieje w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu i jakie poniesiemy koszta całkowite. Wiele banków wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia, ale nie robi nam nacisku na konkretną firmę ubezpieczeniową.