środa, czerwiec 19, 2019

Pożyczka samochodowa – inna niż kredyt hipoteczny?

Pożyczka samochodowa jest jedną z największych umów finansowych, które można zawrzeć inaczej niż kredyt hipoteczny, dlatego ważne jest, aby dokładnie rozważyć opcje i wiedzieć, w co się pakujesz, zanim podpiszesz linię przerywaną.

Dowiedz się, na co się zgodzisz, podpisując pożyczkę na samochód, i weź ze sobą niezbędną listę rzeczy do rozważenia podczas porównywania kredytu.

Czym jest taka pożyczka?

Kredyty samochodowe są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, ale wszystkie mają trzy główne składniki:

  • kwotę złotych
  • czas trwania
  • stopę procentową

Kwota w złotówkach będzie oczywiście zależna od tego, ile pieniędzy potrzebujesz na sfinansowanie zakupu pojazdu wydać, a czas trwania zależy od tego, czy masz możliwość płacenia, a stopa procentowa jest zwykle określana na podstawie Twojej oceny zdolności kredytowej. Stopa procentowa będzie zazwyczaj oznaczana jako roczna stopa procentowa, co oznacza roczną stopę oprocentowania, a także często będzie podawana ocena kredytowa potrzebna do złożenia wniosku.

Podczas porównywania pożyczek koniecznie porównaj, jaki rodzaj kombinacji tych trzech czynników ma największy sens dla Ciebie i Twojego budżetu.

Lista kontrolna – pożyczka samochodowa

Nie chcesz przegapić niczego, jeśli chodzi o zakup samochodu. Korzystanie z listy kontrolnej wypożyczenia samochodu pomoże ci porównać jedną pożyczkę z drugą.

Pierwsze idź do banku, bowiem w 9 przypadkach na dziesięć, tam znajdziesz najlepszą stopę procentową kredytu samochodowego, dlatego udaj się tam zanim przejdziesz do salonu dealerskiego. Podczas gdy banki często wymagają doskonałego kredytu, jeśli uzbroisz się w taką historię pożyczkową, zanim znajdziesz się w potrzebie zakupu samochodu, będziesz w znacznie lepszej pozycji negocjacyjnej - i na dłuższą metę zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

Udaj się też do licencjonowanego pośrednika – powinie być Twoim drugim przystankiem. Duże marki, takie jak Toyota, Honda, Ford i inne znane Ci brandy samochodowe, często mają własną instytucję finansową. Aby skorzystać z tych ofert, musisz kupić swój pojazd u kogoś,, kto jest częścią jednej z tych dużych sieci. Pamiętaj, aby poprosić o pożyczkę bezpośrednio od firmy finansowej, takiej jak Ford Credit, i wyjaśnić, że nie chcesz brać pod uwagę pożyczkodawców zewnętrznych.

Poznaj koszty pożyczki

Powiedzmy, że zaciągasz pożyczkę w wysokości 10 000 zł. Jeśli szukasz 36-miesięcznej pożyczki z 4-procentowym rocznym oprocentowaniem i porównujesz ją z 48-miesięczną pożyczką z 3,5-procentową roczną stopą procentową, która z nich jest lepsza?

To zależy od tego, co “lepsze” oznacza dla ciebie. Pierwsza pożyczka będzie zawierała 295,24 zł miesięcznie i będzie kosztować 628,63 zł odsetek, co oznacza, że „całkowity koszt” wyniesie 10 628,63 zł. Druga pożyczka może brzmieć lepiej, ponieważ ma niższą stopę procentową, ale ponieważ termin pożyczki jest dłuższy, w efekcie zapłacisz więcej. Twoja miesięczna płatność będzie jednak niższa o 223,56 zł. Zapłacisz 730,88 zł odsetek za okres 4 lat, co podnosi całkowity koszt do 10.730,88 zł. Jeśli niższa miesięczna rata jest dla ciebie warta więcej niż płacenie mniej ogólnie, to lepiej wyjdziesz z drugą pożyczką.

Zapytaj o kary za wcześniejszą spłatę

Jeśli Twoje fortuny ulegną zmianie i zaczniesz zarabiać więcej, możesz rozważyć spłatę pożyczki wcześniej, aby zaoszczędzić odsetki i przestać mieć kłopot z miesięcznymi płatnościami. Ale jeśli zrobisz to bez sprawdzania drobnego druku, możesz zostać ukarany karą, która sprawi, że nie będzie warto. Najlepiej skontaktować się ze swoim pożyczkodawcą, zanim zgodzisz się na cokolwiek.