środa, marzec 6, 2019

Ważne RRSO

Marzenie o nowym mieszkaniu to dla wielu młodych w szczególności trudna do realizacji mrzonka. Z pomocą mogą przyjść kredyty hipoteczne, oferowane tym, którzy pragną w końcu zamieszkać na swoim. Jeśli podejmiemy decyzję o zaciągnięciu kredytu, warto abyśmy dobrze przemyśleli czy oferta tego akurat banku rzeczywiście odpowiada nam najbardziej. Jeśli tak, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko udać się do banku z kompletem potrzebnych do uzyskania kredytu dokumentów. Możemy telefonicznie umówić się na spotkanie z doradcą, bądź udać się bezpośrednio do pośrednika kredytowego. Wypełnianie wniosku zazwyczaj zajmuje sporo czasu. Warto wspomnieć, że każdy z dostępnych na rynku banków różni się od siebie szczegółowością czy formą udostępnianych przez siebie formularzy. Co je łączy, to duża dociekliwość w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Kredyty hipoteczne obciążone są stawką RRSO, która szczegółowo precyzuje informacje na temat kosztów uwzględnianych przy obliczaniu wysokości stóp procentowych. Jest to dla kredytobiorcy spore ułatwienie, gdyż dzięki temu zasady obliczania stawek dla każdego z dostępnych na rynku banków, będzie takie same. RRSO jest obiektywnym narzędziem, które umożliwia porównanie ofert obowiązujących w tym samym okresie i na tę samą kwotę. Jednak pamiętać należy, że stopa procentowa obliczana jest zawsze na podstawie aktualnie obowiązującego oprocentowania. Ta z kolei może ulec szybkim zmianom, wraz ze stawką WIBOR.

Zasady przyznawania kredytów

Decyzja o przyznaniu kredytu trwa zazwyczaj od tygodnia do dwóch. Po upływie tego czasu dostaniemy informację z wybranego przez nas banku czy decyzja jest dla nas pozytywna, a jeśli tak, to na jakich zasadach potencjalny kredyt będzie nam przyznany. Zdarza się, że okres oczekiwania na decyzję może się wydłużyć nawet o kilka dni. Dzieje się tak w przypadku, kiedy bank przeprowadza potrzebne wyceny nieruchomości, lub dokonuje weryfikacji wyceny, dokonanej przez klienta. Banki najczęściej są w stanie zaproponować nam kredyt, ale na pewnych warunkach. Przeważnie chodzi tutaj przede wszystkim o dostarczenie wszelkich koniecznych dokumentów. Wnioski na kredyty hipoteczne możemy złożyć w kilku bankach jednocześnie, jednak prędzej czy później przyjdzie moment, w którym będziemy musieli wybrać ten, który wydaje się dla nas najbardziej atrakcyjny i korzystny dla naszej kieszeni.

Ważna dokumentacja

Najwięcej czasu i energii zabiera skompletowanie całej niezbędnej dokumentacji. Bez niej możemy pomarzyć o kredycie choćby na najniższą kwotę. Jednak im kredyt wyższy, tym więcej formalności z nim związanych. Co ciekawe, pomimo dostarczenia do banku całego zestawu potrzebnych dokumentów, często okazuje się, że i to nie do końca załatwia sprawę. Analitycy bankowi mogą poprosić nas o dodatkowe wyjaśnienia, jeśli coś w dostarczonych przez nas dokumentach okaże się dla nich niejasne, lub poprosić nas o rozszerzenie dokumentacji. Jeśli już uporamy się ze wszelkimi niedogodnościami, bank z pewnością udzieli nam pozytywnej odpowiedzi. Kiedy już dostaniemy umowę, od tej pory obowiązuje nas okres 30 dni na jej podpisanie. Jeżeli z kolei dojdziemy do wniosku, że otrzymana suma jednak nie spełnia oczekiwań, bądź z dnia na dzień staniemy się milionerami, którzy będą mogli pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę, mamy dwa tygodnie na odstąpienie od umowy i rezygnację z otrzymanej kwoty. Zwracamy wówczas do banku otrzymane pieniądze, bez obaw o karę czy zadośćuczynienie w związku z zaistniałą sytuacją. Jeżeli jednak nasza decyzja potrwa dłużej i podejmiemy decyzję o zrezygnowaniu z pożyczonych pieniędzy po 14 dniach, musimy liczyć się z konsekwencjami pod postacią choćby opłaty prowizyjnej.