piątek, październik 30, 2015

Modele bankowości mobilnej.

Bankowość mobilna może posiadać dwa bardzo ciekawe modele. Z jednej strony mamy model koncepcyjny bankowości mobilnej, zaś z drugiej model biznesowy. Pierwszy z modeli określa, że bankowość mobilna pozwala na udostępnianie informacji o koncie za pomocą urządzeń mobilnych. Usługi mogą dotyczyć nie tylko transakcji bankowych, ale też transakcji giełdowych oraz w dostępie do wielu różnych informacji. W modelu tym wyróżnia się mobilną rachunkowość, mobilne usługi maklerskie, a także mobilne usługi informacji finansowej. To wszystko buduje koncepcyjny model bankowości mobilnej.

Model biznesowy bankowości mobilnej również można podzielić. Wyróżnia się tutaj model, który jest prowadzony poza oddziałem banku, oraz model który prowadzony jest w obrębie banku. W modelu bankowości prowadzonej poza oddziałem banku klient może wykonywać transakcje finansowe przez pośrednika, który nie musi być pracownikiem banku. Może dać komuś innemu swój telefon komórkowy i ta osoba może za niego wykonać określoną transakcję. W przypadku modelu prowadzonym w obrębie banku, bank pełni jedynie funkcję przechowywania środków pieniężnych. Kontem zarządzają natomiast wykonawcy, którzy bezpośrednio kontaktują się z danym klientem.

Bankowość mobilna ma w swojej ofercie kilka bardzo ciekawych funkcji. Przede wszystkim są one związane z informacjami odnośnie naszego konta. Możemy uzyskać mini wyciągi bankowe i sprawdzić historię naszego konta. Dzięki temu możemy kontrolować jakie były wpływy na nasze konto i jakie były transakcje wychodzące, które zmniejszały wielkość środków pieniężnych na naszym koncie. Dzięki bankowości mobilnej można zarządzać planem emerytalnym, a także polisą ubezpieczeniową. Sprawdzimy jakie były ostatnie transakcje i zablokujemy kartę do bankomatu jeśli zostanie nam skradziona lub ją zagubimy. W przypadku, kiedy zapomnimy naszego PINU do zalogowania się na konto internetowe, możemy go sobie przypomnieć lub zlecić zmianę PINU na nowy. Jak widać bankowość mobilna daje nam naprawdę wiele możliwości. Możemy kontrolować nasze konto bez konieczności wychodzenia z domu. Taka wygoda z pewnością każdemu bardzo szybko przypadnie do gustu. Rozwój bankowości mobilnej jest coraz bardziej widoczny i za kilka lat możemy mieć możliwość skorzystania z jeszcze większej liczby funkcji.